Zgadnij kto - Chris MacGeorge

Jakiś czas temu miałam okazję bawić się w escape room'ie podczas wieczoru panieńskiego mojej najlepszej przyjaciółki. Było to fajne przeżycie, które z chęcią powtórzę przy najbliższej okazji. Właśnie dlatego, że wspomnienie zabawy w pokoju zagadek jest jeszcze świeże, z uśmiechem odebrałam od listonosza paczkę zawierającą książkę, pt. "Zgadnij kto" autorstwa Chrisa McGeorge'a. Zgadnij kto to kryminał napisany w konwencji popularnych ostatnimi laty escape roomów. Klaustrofobiczna atmosfera ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się trup, morderca i reszta niewinnych, na pozór przypadkowych osób sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.


Główny bohater budzi się w zamkniętym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego w pomieszczeniu znajduje się pięcioro nieznajomych, a w łazience... leżą zwłoki. Nasz bohater ma trzy godziny na rozwiązanie zagadki -  która z osób znajdująca się w pokoju jest mordercą? Jeśli mu się nie uda -  wszyscy zginą. Z każdą upływającą minutą atmosfera gęstnieje. Dochodzi do kłótni, wybuchów paniki, wzajemnych oskarżeń.

Akcja skumulowana w 3 godzinach? Patrząc na grubość książki można złapać się za głowę i zacząć zastanawiać czy przebrniemy przez rozwleczone opisy. Ale nie tylko na tych 180 minutach skupia się historia. Autor przeprowadza czytelnika między trzema okresami – poznajemy kilka momentów z młodzieńczych lat głównego bohatera, mamy wydarzenia aktualne – czyli relacja z pokoju hotelowego, oraz mamy migawki z życia głównego bohatera mające miejsce jakiś czas przed "przeniesieniem" do pokoju. Poznajemy historie w jaki sposób poszczególne osoby znalazły się w tej sytuacji. Ale czy wszystko jest prawdą? W końcu ktoś jest mordercą...


Książka jest napisana naprawdę lekkim piórem. Wciąga czytelnika w "śledztwo" na tyle, że nie wiadomo kiedy znajdujesz się w połowie opowiadania, choć masz wrażenie,cze dopiero co przysiadłeś do lektury. Nie jest to typowy kryminał z jakimi mamy do czynienia ostatnio. Autor miał trudne zadanie, aby w debiutanckiej powieści nie powielić schematów z innych kryminałów, które aktualnie zalewają rynek. 

Czy warto sięgnąć po tą pozycję? Myślę, że tak. "Zgadnij kto" -  jest fajną książką dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z książkami kryminalnymi. Nie jest "ciężka", ale nie jest napisana na tyle "płasko", żeby szybko samemu rozwikłać zagadkę i odkryć mordercę. 
Tytuł: Zgadnij kto
Tytuł oryginału: Guess Who
Autor: Chris McGeorge
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 415

Data wydania: 5 września 2018


Copyright © 2014 ⚡ Pod Napięciem ⚡ , Blogger