Szkoła uczy i wychowuje!

Czy wiedzieliście, że istnieje coś takiego jak program "Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem" ? Ja nie miałam o tym pojęcia. Może dlatego, że rozpoczął się w 2006 roku i działał wtedy tylko w kilku województwach. W 2006 zaczynałam już studia i zapewne przez to umknęła mi ta informacja. 
Od 2013 program został rozszerzony o placówki edukacyjne w całym kraju. Zajęcia odbywają się nawet w klasach I-III szkół podstawowych, a ich celem jest właśnie wspieranie rozwoju świadomości zdrowotnej dzieci i młodzieży. 

Nowotwory są przyczyną śmierci co czwartego Europejczyka i zajmują wysoką pozycję wśród głównych zabójców Polaków. Powstanie nowotworu nie jest spowodowane wyłącznie uwarunkowaniami genetycznymi. Duży wpływ ma na to niezdrowy styl życia i złe nawyki. Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej wprowadzać w życiu edukację zdrowotną.

Rodzice mają za zadanie świecić przykładem przed dziećmi, bo to oni są pierwszymi nauczycielami. Jednak otoczenie również ma wpływ na styl życia naszych latorośli. Dlatego też szkoła powinna być wsparciem dla rodziców w procesie wychowywania i kształcenia ich pociech. 

Zdrowie ma się tylko jedno i trzeba o nie dbać!

Im szybciej zatroszczymy się o nasz organizm tym lepiej! Dzięki promowaniu Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w szkołach nasze dzieci dowiedzą się czym może skutkować palenie papierosów i czym grozi otyłość. Zostaną też uświadomione o tym jak ważna jest aktywność fizyczna i jaki jest jej wpływ na zdrowie i samopoczucie. Może dzięki projektowi najmłodsi przestaną pałać niechęcią do lekcji W-Fu? Może to oderwie je od monitorów i zachęci do zabawy z rówieśnikami na świeżym powietrzu?

W trakcie zajęć nauczyciel zapoznaje uczniów z zaleceniami Kodeksu i podpowiada jak zacząć wprowadzać je w życie. To nie jest zwykła "pogadanka" czy wykład. Uczniowie biorą czynny udział w zajęciach. Wykonują ćwiczenia w grupach, odgrywają scenki, otrzymują proste zadania do wykonania w domu, a starsi wraz z nauczycielem przeprowadzają dyskusje. 

Zasady Kodeksu Walki z Rakiem są przedstawione uczniom w ciekawej formie. Wydane zostały specjalne komiksy dla dzieci i młodzieży, które w przystępny i właściwy dla grupy wiekowej sposób promują wiedzę o Kodeksie. Nauczyciele są zaopatrzeni w podręcznik metodyczny, w którym znajdują się profesjonalnie przygotowane scenariusze zajęć dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dużą zachętą do uczestnictwa dzieci i młodzieży w zajęciach może być fakt, iż program wspierają znane osoby .

Czy szkoły, do których uczęszczają Wasze pociechy są objęte programem "Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem"? Ja liczę na to, że Mania będzie miała okazję skorzystać z zajęć. Temat nowotworu jest ciężki i niestety dotyczy naszej rodziny. Jestem w stanie przekazać jej tylko ogólne informacje w tym temacie, a wsparcie z zewnątrz na pewno pomogłoby mi ją uświadomić, że może zmniejszyć ryzyko powstawania nowotworów.


Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia
w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
Copyright © 2014 ⚡ Pod Napięciem ⚡ , Blogger