Piękne miejsca- Niedzica

Uwaga straszy! Od 21 do piania kurów!- takie info napotykasz wchodząc na zamek Dunajec w Niedzicy. Podobno nocą po dziedzińcu przechadza się Biała Dama.

Piękna, magiczna budowla, która powstała między rokiem 1320 a 1325. Niesamowite widoki otaczające zamek nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Będąc na południu Polski warto zajrzeć do jednej z największych atrakcji historycznych w tamtejszych rejonach.Nie będę tu nudzić historią tego zamku, kto chce to pozna ją klikając TU

Miejsce urzekło mnie bardzo! Nie miałam pojęcia, że coś tak pięknego istnieje, a bywałam w okolicy wiele razy. Stary zarządził wycieczkę po przeczytaniu setnego przewodnika, który posiada w swojej kolekcji. Chciał zabrać mnie gdzieś, gdzie jeszcze nie byłam. Udało mu się. Podczas zwiedzania zawaliłam całą pamięć w aparacie i połowę w telefonie. 
Jaram się takimi miejscami niesamowicie! Nieważne czy są to ruiny czy budynek/zamek stoi wytrwale od wieków. Uwielbiam ten specyficzny zapach starych budowli. Jestem dziwnym człowiekiem, wiem. Lubię zapach starego drewna- zwłaszcza w zabytkowych kościołach. Lubię to tak samo jak zapach świeżego druku czy ciężkich męskich perfum.
Mańce też się spodobało. Kurczę, największe wrażenie zrobiły na niej skóry niedźwiedzia i dzika rozciągnięte na ścianach i podłogach. Trochę jej się pomerdało, bo myślała że to pieski i owce ("Ammmm!", "Meeee!"), ale co tam! Najważniejsze, że dziecko było ukontentowane!
Właśnie w tym zamku wybudowanym na skale nad Dunajcem więziono i torturowano Janosika i rozbójników. Narzędzia tortur zachowały się i można je zobaczyć zza krat w jednej z komnat.
Ponoć budowla jest nawiedzana przez Białą Damę- inkaską księżniczę Uminę. Nie wiem, nie widziałam na całe szczęście, bo na bank miałabym cięższe spodnie. Odbywają się tu seanse spirytystyczne, podczas których podobno zjawiają się całe rzesze duchów. Niestety nie idzie się z nimi zbytnio dogadać bo bełkoczą po węgiersku. Niby podczas jednego z seansów padła przepowiednia o katastrofie zapory, obok której stoi zamek. Miało stać się to w 1999, ale jak widać komuś się chyba coś pokisztoliło.
Zostawiam Was ze zdjęciami i polecam odwiedzić Zamek Dunajec tak samo jak i ten w Czorsztynie (o nim innym razem).

Profile POD NAPIĘCIEM możesz śledzić tu:
FACEBOOK / PINTEREST / INSTAGRAMBiała Dama?

 


Copyright © 2014 ⚡ Pod Napięciem ⚡ , Blogger